فقهی و اصولی

ادامه ازدواج با مردی که از اسلام خارج شده است

بانویی با نام مریم پرسید:

salam Man ye dokhtare 27 sale hastam ke moghime kharej az keshvaram, va ba yek marde irani ke on ham moghime kharej az keshvar hast aghd-ezdevaje irani kardam. vali be tafahom naresidim, va be moshkel bar khordim ke kar be police keshide shod. ke shoharam dar bazjoyi be police ezhar karde ke dalile moshkelat in hast ke khanevadeye zanam mosalman hastand vali man az khanevadeye masihi hastam. yani shoharam ezhar be dashtane dine masihi karde ast. aya in ezdevaj khod be khod batel mishavad? ya man chetor mitavanam talagh begiram, chon man kamelan mosalman hastam va in masale baraye man ghabele ghabol nist. lotfan rahnamayi konid ke betonam talagh begiram. ( dar zemn , aya eghrare in agha dar edareye police be masihi bodan madrake kafi baraye dadgahe talagh hast ya na?) va in madarek ham dar sefarat va ham dar vezarate omore kharejian taiid shode ast. mamnon az lotfetan 

پاسخ: علیکم السلام و رحمة الله و برکاته

در مورد پرسشتان باید عرض کنم: اگر از اول می دانستی که آن مرد، مسلمان نبوده، ازدواج شما با وی جایز نبود و از ابتدا باطل بوده است.

اما اگر می دانستی که وی مسلمان است و یا شواهد و قراین دلالت بر مسلمان بودنش می کرد و در این صورت با او ازدواج کردی، ازدواجت صحیح برقرار شده است.اما بعد از ازدواج اگر وی از اسلام برگشته، یعنی مرتد شده است، دو صورت دارد: اول این که تا زمان ارتداد وی آمیزش(دخول) انجام نشده باشد، در این صورت به محض ارتدادش، عقدتان باطل و خود بخود منفسخ می باشد. دوم این که تا آن زمان آمیزش انجام شده(حتی به یک بار)، در این صورت نیز اگر ارتداد آن مرد فطری باشد(یعنی  والدینش مسلمان بوده و خودش نیز اظهار اسلام می نمود و بعد مرتد شد) عقدتان به محض انکار اسلام و اظهار مسیحیت وی ، منفسخ و باطل می باشد. اما اگر ارتداد وی اصطلاحا ملی باشد(یعنی والدینش غیر مسلمان و خود او نیز غیر مسلمان بوده و بعد مسلمان شد و سپس از اسلام خارج شد) در آن صورت، فسخ متوقف بر طی شدن عده است. یعنی از زمان ارتداد آن مرد، باید به اندازه عده طلاق، صبر کرده و با وی تعلق جنسیی نداشته باشی و بعد از طی شدن آن زمان، عقدتان منسفخ است.

در هر صورت، با ارتداد وی، شما نمی توانید همسر شرعی وی باشید و اگر به روابط جنسیتیتان ادامه دهید مرتکب زنا می شوید.

بهتر است این مطلب را با مرجع تقلیدتان در میان گذاشته و از وی استفتاء نمایید. اما مسایل حقوقی و مالی، چاره ای نست که از کشور متبوع باید پیروی کنید. دعا می کنیم خدای بزرگ راه راست و توفیقاتش را نصیب شما گرداند.

مستند پاسخ فوق الذکرفتوای امام خمینی در تحریر الوسیله است: القول في الكفر لا يجوز للمسلمة ان تنكح الكافر دواما وانقطاعا، سواء كان اصليا حربيا أو كتابيا أو ان مرتدا عن فطرة ان عن ملة، وكذا لا يجوز للمسلم تزويج غير الكتابية من اصناف الكفار ولا المرتدة عن فطرة أو عن ملة، واما الكتابية من اليهودية والنصرانية ففيه اقوال، اشهرها المنع في النكاح الدائم والجواز في المنقطع، وقيل بالمنع مطلقا، وقيل بالجواز كذلك، والاقيوى الجواز في المنقطع، واما في الدائم فالاحوط المنع. (تحریر الوسیلة، جلد 2، ص 285)

لو ارتد أحد الزوجين أو ارتدا معا دفعة قبل الدخول وقع الانفساخ في الحال، سواء كان الارتداد عن فطرة أو ملة، وكذا بعد الدخول إذا كان الارتداد من الزوج وكان عن فطرة، وأما إن كان ارتداده عن ملة أو كان الارتداد من الزوجة مطلقا وقف الفسخ على انقضاء العدة، فان رجع أو رجعت قبل انقضائها كانت زوجته، وإلا انكشف إنها بانت منه عند الارتداد. (تحریر الوسیلة، جلد 2، ص 286)

شما اینجا هستید: خانه فقهی و اصولی ادامه ازدواج با مردی که از اسلام خارج شده است