قرآنی و روایی

دوازده برداشت از زیارت اربعین

دوازده برداشت از زیارت اربعین

آن گونه که شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان بیان کرده، دو تا زیارت اربعین برای امام حسین(ع) نقل شده است: یکی از امام جعفر صادق(ع) و دیگری از جابربن عبدالله انصاری(ره).

از زیارت اربعین روایت شده از امام جعفر صادق(ع) می توان برداشت های زیادی نمود، که برداشت های حقیر را در دوازده فراز به شرح ذیل تقدیم می کنم که هر کدام می تواند موضوع مستقلی برای بحث و برسی باشد:

اول: سلام های توصیفی: السلام علی ولی الله و حبیبه، السلام علی خلیل الله و نجیبه ....

دوم: شخصیت و مقام امام حسین(ع): السلام علیک یابن رسول الله، السلام علیک یابن سید الاوصیاء، اشهد انّک امین الله و ابن امینه، عشت سعیدا و مضیت حمیدا و مُتّ فقیدا مظلوما شهیدا.

سوم: شهاد بر عظمت و برتری امام حسین(ع) : اللهم انّی اشهد انّه ولیّک وابن ولیّک، و صفیّک وابن صفیّک، الفائز بکرامتک، اکرمته بالّشهادت...

چهارم: اصالت خاندان امام حسین(ع): اَشهد انّک کُنت نورا فی الاصلاب الشامخة و الارحام المطهّرة، لم تنجّسک الجاهلیة بانجاسها و لم تلبسک المدلهمات من ثیابها.

پنجم: توصیف فرزندان امام حسین(ع): و اَشهد اَنّ الائمة من وَلدک کلمة التقوی، و اعلام الهدی، و العروة الوثقی، و الحجّة علی اهل الدنیا.

ششم: اهداف قیام امام حسین(ع): و بذل مهتجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله و حَیره الضلاله.

هفتم: قاتلان امام حسین(ع): و قد توازر علیه مَن غرّته الدّنیا، و باع حظّه بالارزل الادنی و شری آخرته بالثمن الاوکس...

هشتم: انجاز وعده الهی بر عذاب دشمنان امام حسین(ع): و اَشهد انّ الله مُنجز ما وعدک و مهلک من خذلک و معذّب من قتلک.

نهم: تجدید عهد با امام حسین(ع): اللهم إنّی اُشهدک اَنّی ولیّ لمن والاه و عدوّ لمن عاداه.

دهم: اعتقادات شیعه: و اَشهد اَنیِ بکم مؤمن و بایابکم موقن، بشرایع دینی و خواتیم عملی.

یازدهم: آمادگی برای نصرت امام زمان(عج): و قلبی لقلبکم سلم، و امری لامرکم متبع، و نصرتی لکم معدّة حتی یأذن الله لکم. فمعکم معکم لا مع عدوّکم.

دوازدهم: صلوات بر اهل بیت(ع): صلوات الله علیکم و علی ارواحکم و اجسادکم و شاهدکم و غائبکم و ظاهرکم و باطنکم.

یادآوری دو نکته:

1) برخی از برداشت هایی که فوقا ذکر شده اند، در بیش از یک فراز بیان شده اند که به خاطر پرهیز از اطاله کلام، به همه مصادیق آن ها اشاره نکردم.

2) زیارت اربعین چون از آموزه های امام معصوم(ع) است طبعا دارای مضامین زیادی است، که با دقت و تأمل در آن می توان موضوعات دیگری نیز استخراج و استنتاج نمود.

سید تقی واردی. اربعین 1445، مطابق 15 شهریور 1402

شما اینجا هستید: خانه قرآنی و روایی پنج تن آل عبا(ع) امام حسین(ع) دوازده برداشت از زیارت اربعین